Adres redakcji

Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe
07-410 Ostrołęka
ul. Traugutta 9A
tel. 0 29 764 59 80
www.otn.ostroleka.pl
e-mail: otn.ostroleka@o2.pl

Zasady etyki publikacyjnej

Zasady etyki publikacyjnej mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym, w szczególności zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics) stosowane w Wydawnictwie Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego Adama Chętnika – Zeszyty Naukowe.

Czytaj więcej ....

Procedura recenzowania

Procedura recenzowania artykułów w Wydawnictwie Naukowym OTN w Ostrołęce jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dobrymi praktykami w procedurach recenzyjnych w nauce.

Czytaj więcej ....

Polecamy

Licznik odwiedzin

000466183
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
0
0
0
0
466183

Your IP: 54.36.149.18
19-04-2024 04:47

Konferencja Międzynarodowa „Od totalitaryzmu do demokracji. Transformacja ustrojowa w dziedzinie samorządu terytorialnego na przykładzie Mazowsza Północno-Wschodniego i Wołynia (Ukraina)” oraz podpisanie porozumienia o współpracy polsko-ukraińskiej

4 grudnia br. Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe wspólnie z  Krzemienieckim Instytutem Humanistyczno-Pedagogicznym im. T. Szewczenki oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizowało konferencję „Od totalitaryzmu do demokracji. Transformacja ustrojowa w dziedzinie samorządu terytorialnego na przykładzie Mazowsza Północno-Wschodniego i Wołynia (Ukraina)”, która odbyła się w ostrołęckiej Bibliotece Pedagogicznej.
W konferencji uczestniczyli nauczyciele akademiccy i przedstawicieli samorządów.
Program konferencji przedstawiał się następująco:
- Jarosław Rubacha - Istota przemian demokratycznych w Europie 1989 -1991
- Jacek Kozłowski - U źródeł polskich przemian - początek drogi
- Henryk Stroński (Krzemieniecki Humanistyczno-Pedagogiczny Instytut im. T. Szewczenki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) - Czemu im się udało? Próba konfrontacji transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej
- Janusz Gołota - Problematyka samorządu „przy okrągłym stole”
- Jerzy Kijowski - 1989 rok w Ostrołęce „Transformacja ustrojowa w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku na przykładzie Ostrołęki”
- Arkadiusz Dudziak – Przesłanie wizyty Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku
- Jan Mirończuk - Rola kościołów w pojednaniu Polsko - Ukraińskim (kwestia Wołyńska)
- Dariusz Łukaszewski – Coraz brzydsi Barbarzyńcy. Rozważania o upadku komunizmu w Polsce
- Wołodymyr Mazurok (dziekan, Krzemieniecki Humanitarno- Pedagogiczny Instytut imienia T. Szewczenki) - Krzemieniecki rejon w strukturze współczesnego państwa ukraińskiego
- Afanasij Łomakowycz (rektor, Krzemieniecki Humanitamo- Pedagogiczny Instytut im. T. Szewczenki) - Oświatowe tradycje Krzemieńca: miedzy historią a współczesnością
- Walentyna Benera (prorektor ds. nauki, Krzemieniecki Humanistyczno-Pedagogiczny Instytut imienia T. Szewczenki) - Od tradycji do innowacji: historia i perspektywy rozwoju Krzemienieckiego Humanistyczno - Pedagogicznego Instytutu im. T. Szewczenki
- Adam Białczak - Rola samorządu terytorialnego w procesie demokratyzacji gminy na przykładzie Baranowa

Otwierając Konferencję, prezes OTN prof. Janusz Gołota, mówił - Doczekaliśmy chwili, kiedy żyjemy w wolnym kraju, kiedy to ludzie decydują o swoim losie. Chcieliśmy porozmawiać o zmianach, jakie miały miejsce w Polsce, w Europie bez kłótni, zbędnych emocji - wyjaśniał.    
Referenci oraz uczestnicy konferencji rozmawiali o szansach jakie daje samorząd, o cenie przemian, o wolności i potrzebie budowania silnych, obywatelskich społeczeństw. Przedstawicie Instytutu z Ukrainy opowiadali o ukraińskich problemach z demokracją, o coraz silniejszym ciążeniu ku Unii Europejskiej, mocnych naciskach Rosji na Ukrainę i możliwych scenariuszach rozwiązania obecnej, skomplikowanej sytuacji.
Po południu organizatorzy konferencji oraz Goście z Ukrainy odwiedzili Kadzidło, kadzidlańskie gimnazjum, obejrzeli koncert Zespołu Kurpianka.
Następnego dnia tj. 5 grudnia 2013 roku w Ostrołęce zostało zawarte porozumienie pomiędzy Ostrołęckim Towarzystwem Naukowym im. Adama Chętnika i Krzemienieckim Humanistyczno– Pedagogicznym Instytutem im. Tarasa Szewczenki (Ukraina). Podpisy pod dokumentem złożyli rektor Instytutu prof. Afanasij Łomakowycz i prezes OTN prof. Janusz Gołota. Przedmiotem porozumienia jest współpraca w organizowaniu konferencji naukowych, seminariów zarówno w Krzemieńcu i Ostrołęce, wspólnym wydawaniu publikacji będących efektem konferencji czy własnych badań naukowych, ponadto pomoc w wyszukiwaniu i dodarciu do archiwalnych materiałów źródłowych, organizowaniu lokalnych badań ankietowych, statystycznych, wywiadów na tematy naukowe. W takcie rozmów poruszano też możliwości wymiany młodzieży.

Zeszyty Naukowe OTN

Zeszyty Naukowe OTN są czasopismem naukowym o tematyce z zakresu szeroko rozumianej humanistyki oraz problematyki społeczno-ekonomicznej.

Zeszyty Naukowe OTN są czasopismem recenzowanym.

Czytaj więcej

Rapidus - system antyplagiatowy

Wydawnictwo Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika
wykorzystuje program antyplagaiatowy RAPIDUS.
strona WWW: https://rapidus.org
RAPIDUS to program antyplagiatowy, który używa jako bazy porównawczej całego dostępnego internetu, w tym:
ponad 1.8 miliarda stron internetowych
- akty prawne
- artykuły
- książki, czasopisma
- encyklopedie, słowniki.
Oparty jest na technologii SSL. Sprawdzane dokumenty są bezpieczne dzięki szyfrowanemu połączeniu. Zawiera zaawansowany algorytm wykrywania plagiatu gwarantujący wiarygodny wynik analizy.