Statut
Rozdział II - Cele i środki działania Towarzystwa
§ 9
Celem Towarzystwa jest:
1. Prowadzenie krajowych i międzynarodowych badań naukowych i upowszechnianie nauki.
2. Popieranie i prowadzenie działalności naukowo-badawczej, zwłaszcza w zakresie potrzeb miasta Ostrołęki i regionu kurpiowskiego (Mazowsza Północno -Wschodniego).
3. Popieranie i prowadzenie działalności wydawniczej, zwłaszcza dotyczącej życia społeczno - gospodarczego, oświaty i kultury, ekologii i rolnictwa oraz etnografii i historii Mazowsza oraz regionów ościennych a w szczególności Kurpiowszczyzny.
4. Gromadzenie i opracowywanie wszelkich materiałów naukowych i kulturalnych dotyczących regionu kurpiowskiego oraz w zakresie prowadzonych badań naukowych.
5. Inspirowanie i wspieranie ruchu społeczno -kulturalnego w regionie kurpiowskim.
6. Działalność na rzecz integracji europejskiej i rozwijanie kontaktów między społeczeństwami.
7. Kultywowanie i kontynuacja twórczego dorobku Adama Chętnika.
8. Reprezentowanie regionalnego środowiska naukowo-badawczego przed władzami administracyjnymi i samorządowymi oraz instytucjami naukowymi i społeczno-kulturalnymi w województwie i w kraju oraz zagranicą,
§10
Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez:
1. Organizowanie konferencji i sesji naukowych, odczytów, wystaw, wycieczek i pokazów z różnorodnych dziedzin nauki i sztuki, w szczególności dotyczących regionu kurpiowskiego.
2. Wydawanie i rozpowszechnianie monografii naukowych, czasopism naukowych, biuletynów i innych wydawnictw popularno-naukowych, a także ich cyfryzacja.
3. Współpracę ze środkami masowego przekazu, placówkami i instytucjami kulturalno-oświatowymi.
4. Pobudzanie i otaczanie opieką inicjatyw i twórczości naukowej zarówno indywidualnej, jak i zbiorowej.
5. Gromadzenie środków materialnych, przyjmowanie grantów i dotacji, a także prowadzenie działalności gospodarczej, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej Towarzystwa służy realizacji celów statutowych.
6. Prowadzenie archiwum i biblioteki ogólnie dostępnej dla członków Towarzystwa.
7. Organizowanie konkursów i ocen prac naukowych i popularyzatorskich, w szczególności poświęconych regionowi kurpiowskiemu.
8. Prowadzenie i utrzymywanie strony internetowej Towarzystwa oraz innych form aktywności internetowej.
9. Popularyzowanie wiedzy o historii i życiu społeczno-kulturalnym i gospodarczym regionu kurpiowskiego wśród dzieci i młodzieży oraz prowadzenie pracy oświatowo-wychowawczej w zakresie nauki, kultury i sztuki związanych z regionem kurpiowskim.